A rack/tower convertible UPS with line interactive topology, the CyberPower Smart App LCD OR2200LCDRT2U provides battery backup (using simulated sine wave output) and surge protection for office servers, corporate and department networks, workgroup servers, workstations, network devices, and telecom installations without active PFC power supplies. The OR2200LCDRT2U uses Automatic Voltage Regulation (AVR) to correct minor power fluctuations without switching to battery power, which extends battery life. AVR is essential in areas where power fluctuations occur frequently. The OR2200LCDRT2U comes with a three-year warranty and a ,300,000 Connected Equipment Guarantee.
- ENERGY STAR® certified: Yes
- Remote management: Yes, with optional RMCARD205
- Communication: USB, Serial, SNMP
- Management software: PowerPanel® Business
- Outlet types: 8 � NEMA 5-20R
- Output: 120 VAC ± 10%
- Plug type & cord: NEMA 5-20P (right angle), 10 ft. cord
- Topology: Line Interactive
- Waveform: Simulated Sine Wave
- Capacity: 2000 VA / 1320 W
Additional information
| Weight | 52.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.80 × 17.30 × 3.50 in |
| Energy Saving | GreenPower UPS™ Bypass Technology |
| Battery Size | 12V |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Waveform Type | Simulated Sine Wave |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Manufacturer Website Addres | |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) – 113°F (45°C) |
| Maximum Operating Temperatu | 104°F (40°C) |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| AVR | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Typical Battery Recharge Ti | 8 Hour |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Rack Height | 2U |
| Network Management | SNMP Manageable |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Load Capacity (VA) | 2000 VA |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Dataline Protection | RJ-11,RJ-45 |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Input Frequency | 63 Hz |
| Number of Battery & Surge O | 8 |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-20R |
| Backup/Run Time (Half Load) | 13 Minute |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Overload Protection | Yes |
| Transfer Time | 10 ms |
| Product Model | OR2200LCDRT2U |
| Surge Energy Rating | 1840 J |
| Status Indicators | LCD : Multifunction LCD<br /><br /> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Software Included | PowerPanel Business Edition UPS Management |
| Package Contents | <ul><li>Smart App Intelligent LCD OR2200LCDRT2U 2200VA UPS LCD RT</li><li>PowerPanel Business Edition Software</li><li>User Manual</li><li>USB Cable</li><li>Serial Cable</li><li>Registration Card</li></ul> |
| Energy Star | Yes |
| Product Series | Smart App LCD UPS |
| Protection Type | Surge |
| Serial Port | Yes |
| Number of Batteries | 4 |
| Alarm | Battery Mode |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | OR2200LCDRT2U |
| Brand | CyberPower |



















Reviews
There are no reviews yet.