CyberPower OR1500LCDRT2U Smart App LCD UPS Systems
Login to View Prices
19 in stock
The Smart App Intelligent LCD Series OR1500LCDRT2U UPS is designed to protect office servers, corporate and departmental networks, and network-based appliances. This ENERGY STAR® qualified UPS uses patented GreenPower UPS™ Bypass circuitry that saves on energy costs by reducing energy consumption and heat buildup.
The OR1500LCDRT2U has a capacity of 1500VA/900Watts, 8 battery & surge protected NEMA 5-15R receptacles. This UPS has maintenance-free, user-replaceable batteries. The rotatable front LCD panel displays all major UPS vitals for ease of use. The UPS offers options for connectivity via 1 HID USB, 2 DB9 serial and a SNMP card slot (optional RMCARD202/203). Protection for phone/network (RJ11/RJ45) and cable/coax (RG-6) is included. EMI/RFI filters increase the immunity of the load to noise disturbances.
PowerPanel® Business Edition UPS Management software, Three-Year Warranty, and ,375,000 Connected Equipment Guarantee are included.
- 1500 VA load capacity – work without any interruption during power outages
- 900 W load capacity – backup power for your valuable electronics
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 6 second at full load
- ENERGY STAR® qualified: Yes
- Warranty: 3 year
- Remote management: Yes
- Management software: PowerPanel® Business Edition
- Communication: USB, Serial, SNMP
- Outlet types: 8 � NEMA 5-15R
- Plug type & cord: NEMA 5-15P, 10 ft. cord
- Output: 120 VAC ± 10%
- Waveform: Simulated Sine Wave
- Topology: Line Interactive
- Capacity: 1500 VA / 900 W
Additional information
| Weight | 48.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.80 × 17.50 × 3.50 in |
| Software Included | PowerPanel Business Edition Software |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Typical Battery Recharge Ti | 8 Hour |
| Country of Origin | Philippines |
| Product Series | Smart App LCD UPS |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Number of Batteries | 4 |
| Waveform Type | Simulated Sine Wave |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Alarm | Low Battery,On Battery,Overload,UPS Fault,Battery Missing |
| Dataline Protection | RJ-11,RJ-45,RG-6 |
| Backup/Run Time (Half Load) | 18 Second |
| Product Model | OR1500LCDRT2U |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6 Second |
| Package Contents | <ul><li>Smart App Intelligent LCD OR1500LCDRT2U 1500VA UPS LCD RT</li><li>PowerPanel Business Edition Software CD</li><li>User Manual</li><li>USB Cable</li><li>Serial Cable</li><li>Registration Card</li></ul> |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Status Indicators | <ul><li>Power On</li><li>Wiring Fault</li></ul> |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Manufacturer Website Addres | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Network Management | SNMP/HTTP Remote Monitoring |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | OR1500LCDRT2U |
| Brand | CyberPower |



















Reviews
There are no reviews yet.