The CyberPower Intelligent LCD Series AVRG900LCD UPS safeguards PCs and other electronics from blackouts, brownouts, surges, spikes, sags, and other power abnormalities. Its AVR boost/buck technology delivers a consistent and clean AC power, protecting connected equipment and preventing costly business interruptions. This UPS system is patented GreenPower UPS™ Bypass circuitry.
The AVRG900LCD unit has a capacity of 900VA/480Watts, 12 NEMA 5-15R receptacles, including, 6 battery and surge protected and 6 surge protected outlets. The LCD panel displays real-time UPS vitals for ease of control. This UPS has a 12-volt sealed lead acid battery. RJ11 protection is also included. EMI/RFI filters decrease the susceptibility of the load to noise disturbances.
PowerPanel® Personal Edition UPS Management software is included along with a Three-Year Warranty and a ,200,000 Connected Equipment Guarantee.
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- 900 VA load capacity – work without any interruption during power outages
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 480 W load capacity
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 2 minute at full load
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 2 minute at full load
- 1 batteries for optimal performance with maximum usability
- 8 Hour typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- NEMA 5-15P plug/connector type for maximum usability with added reliability
- NEMA 5-15R receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- 120 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 120 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- Compact form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
Additional information
| Weight | 14.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.50 × 12.20 × 7.00 in |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
| Receptacle Detail | 12 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Backup/Run Time (Half Load) | 10 Minute |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Load Capacity | 900 VA/480 W |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Typical Battery Recharge Ti | 8 Hour |
| Product Series | Intelligent LCD UPS |
| USB | Yes |
| Alarm | On Battery,Low Battery,Overload |
| Dataline Protection | RJ-11 |
| Waveform Type | Simulated Sine Wave |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Manufacturer Website Addres | |
| Package Contents | <ul> <li>Intelligent LCD Series AVRG900LCD 900VA 480W UPS </li> <li>User Manual </li> <li>USB Cable </li> <li>PowerPanel Personal Edition Software Download Card </li> </ul> |
| Form Factor | Compact |
| Software Included | PowerPanel Personal Edition Software available for free download from cyberpowersystems.com |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | AVRG900LCD |
| Status Indicators | <ul> <li>Power On </li> <li>Fault</li> </ul> |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Energy Star | No |
| Surge Energy Rating | 1030 J |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Number of Batteries | 1 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | AVRG900LCD |
| Brand | CyberPower |















Reviews
There are no reviews yet.