CX962SE Multifunction Laser Printer, Copy/Fax/Print/Scan
Login to View Prices
Out of stock
Create everything your business requires and anything you can imagine — from standard office documents to marketing brochures, booklets and posters, with broad media size support, high-volume printing and exceptional paper handling and finishing capabilities. Print vivid, colorful visualizations, charts and documents with professional color features (including PANTONE calibration) and a full range of media sizes so you can effectively communicate your ideas. Easily incorporate your printer or multifunction printer into your workspace with a versatile, configurable design that saves space without sacrificing performance. Boost your productivity with our rich suite of cutting-edge software and solutions with broad capabilities including scanning paper files directly into your Cloud-based storage systems and automatically translating documents into 100+ languages. Further your organization’s digital transformation with direct integration into your critical workflows and core business systems using these IoT-enabled devices.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 243.6100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.13 × 30.91 × 42.52 in |
| Maximum Print Speed (Color) | 45 ppm |
| Maximum Print Speed (Black) | 45 ppm |
| Ship Class Code | H |
| Width | 23.3" |
| Depth | 26" |
| Network Capable | Yes |
| Maximum Paper Size | 11 x 17 |
| Print Resolution (Black) (W | 1200 x 1200 dpi |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Printing Type | Laser |
| Fax Resolution (Black) (Wid | 1200 x 1200 dpi |
| Fax Resolution (Color) (Wid | 1200 x 1200 dpi |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Copying Speed (Black) | 45 cpm |
| Copying Speed (Color) | 45 cpm |
| Model Name/Number | CX962SE |
| Paper Input Capacity (Sheet | 700 |
| Operating System Compatibil | 7, 8, 8.1, 10, 12 |
| Power Consumption | 695 W Peak |
| Borderless Printing | Yes |
| Wireless Printing | Yes |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Machine Functions | Scan |
| PC Free Printing | Yes |
| Weight | 198.1 lbs |
| Sorting Function | No |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| First Page Out | 8.2 s |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 150,000 |
| One Touch Presets | Yes |
| Scan Resolution (Width x He | 300 x 300 dpi |
| Network Types | 802.11a/b/g/n/ac Wireless + Apple iBeacon |
| Maximum Copy Size (W x H) | 11.69 x 17 |
| Zoom Increments | 1% |
| Accepts Paper Size | Oficio |
| Paper Input | 150-Sheet Multipurpose Feeder |
| LCD Display Format | 10" Color TouchScreen |
| B&W or Color Output | Color |
| Maximum Memory | 4 GB |
| Dual Access Capability | Yes |
| Print Resolution (Color) (W | 1200 x 1200 dpi |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| Connector/Port/Interface | Wi-Fi |
| Height | 33.8" |
| Standard Memory | 4 GB |
| Secure Print Function | Yes |
| Reduction/Enlargement Range | 400% |
| Network Ready | Yes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 734646747776 |
| MPN | 20L8250 |
| Brand | Lexmark™ |














Reviews
There are no reviews yet.