Cut-End Wet Mop Head, Rayon/Polyester, Non-Woven, White, 20oz
Login to View Prices
Clean up quicker with a high-quality, ultra-absorbent mop head. Cut-end design minimizes snags. Heavy-duty headband ensures secure attachment to handle. For use with clamp-style mop handles and wringer bucket (sold separately).Package Includes: Includes one mop head.
Additional information
| Weight | 0.6300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.00 × 7.69 × 3.22 in |
| Mop Head Type | Wet Mop |
| Mop Head Color | White |
| Global Product Type | Wet Mop Heads |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Headband Size | 1.25" |
| Green Information | Made from 100% post-industrial nonwoven material – reclaimed from baby wipes manufacture. |
| Mop Head Material | Polyester |
| Mop Head Size | 20 oz |
| Washable | Yes |
| Ship Class Code | B |
| Mop Head Style | Cut End |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 100% |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| Package Includes | Includes one mop head. |
| Application | Floor Maintenance |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| UPC | 070363249750 |
| MPN | BW1020 |
| Brand | Boardwalk® |














Reviews
There are no reviews yet.