Custom Cut-Sheet Copy Paper, 92 Bright, 5-Hole (5/16″) Top Punched, 20 lb Bond Weight, 8.5 x 11, White, 500/Ream
Login to View Prices
Micro-perforations make this paper ideal for printing healthcare forms, medical charts, invoices, statements, remittance coupons and more. Custom-cut sheets ensure minimal wastage. ColorLok® Technology delivers bolder blacks and more vivid colors with inkjet printing and better overall quality and performance with laser printing. Compatible with copiers, laser and inkjet printers as well as plain paper fax machines.
Additional information
| Weight | 5.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 1.50 × 8.50 in |
| Sheets Per Unit | 500 |
| Paper Finish | Smooth |
| Brightness Rating (Internat | 92 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Ship Class Code | L |
| Global Product Type | Copy/Office Paper Sheets |
| Brightness Rating (US) | 92 |
| Footnote 1 | Top-punched: 5-Hole (5/16") |
| Hole-Punch Details | Top: 5-Hole Punched (5/16") |
| Number of Parts | 1 |
| Detached Sheet Size | 8.5 x 11 |
| Machine Compatibility | Laser Printers |
| Paper Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Sheet/Roll Size | 8.5 x 11 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 723382886085 |
| MPN | 8828 |
| Brand | Lettermark™ |














Reviews
There are no reviews yet.