CS8 Hand Sanitizer Floor Stand with Dispenser, 1,200 mL, 13.5 x 5 x 28.5, Graphite
Login to View Prices
Touch-free, freestanding design, ideal for high-traffic areas. Low profile baseplate desinged to maximize stability. Lightweight and easily moved when cleaning the facility. Silver baseplate hides dirt and always looks good. Includes PURELL CS8 Hand Sanitizer Dispenser.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 14.1800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.50 × 13.50 × 5.00 in |
| Depth | 5" |
| Color(s) | Graphite |
| Holds | 1,200 mL |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | C |
| Material(s) | Metal |
| Height | 28.5" |
| Mounting Details | Floor Stand |
| Global Product Type | Automatic Hand Cleaner Dispensers |
| Width | 13.5" |
| For Use With | PURELL® CS8 Hand Sanitizer Refills |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073852291674 |
| MPN | 7418-DS |
| Brand | PURELL® |

















Reviews
There are no reviews yet.