CS8 Hand Sanitizer Dispenser, 1,200 mL, 5.79 x 3.93 x 15.64, Graphite
Login to View Prices
Touch-free dispenser with energy-on-the-refill for PURELL® hand sanitizer. Each new refill comes with its own energy source—a coin cell battery integrated into the refill. Large sight window makes it easy to check refill level. Dispenser and formulation are calibrated to provide the optimal dose for effective hand hygiene.
Additional information
| Weight | 2.1100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.81 × 6.12 × 6.50 in |
| Depth | 3.93" |
| Color(s) | Graphite |
| Holds | 1,200 mL |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | ADA Compliant |
| Width | 5.79" |
| Ship Class Code | C |
| Global Product Type | Automatic Hand Cleaner Dispensers |
| Mounting Details | Wall |
| Height | 15.64" |
| For Use With | PURELL® CS8 Hand Sanitizer Refills |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073852285802 |
| MPN | 7824-01 |
| Brand | PURELL® |

















Reviews
There are no reviews yet.