Crystal Classics Bowl, 24 oz, 7″ Diameter x 2.56″ h, Clear, Plastic, 150/Carton
Login to View Prices
This bowl offers excellent structural strength and crack resistance. Stands up to cold temperatures and won’t break even when dropped. Large textured tabs, provide for easy opening by customers. An interlocking feature on the bowl and lid assures positive stacking on display or in the bag. Provide the perfect showcase for your product.
Additional information
| Weight | 8.1600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.46 × 15.18 × 7.64 in |
| Interior Volume Capacity | 24 oz |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Material Type | Plastic |
| Diameter | 7" |
| Food Container Type | Base |
| For Use With | Anchor Packaging Crystal Classics® Lid CP700 |
| Height | 2.56" |
| Material(s) | Polyethylene |
| Number of Compartments | 1 |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 00721844418850 |
| MPN | 4400246 |
| Brand | Anchor Packaging |










Reviews
There are no reviews yet.