Crews Stratos Wraparound Design Glasses – Adjustable Temple, Comfortable, Lightweight, Scratch Resistant – Ultraviolet Protection – 1 Each
Additional information
| Brand | MCR Safety |
|---|---|
| Product Type | Safety Glasses |
| Lens Color | Clear |
| Temple Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 5.5" |
| Depth | 5.67" |
| Frame Color | Black |
| Certifications & Standards | <ul><li>ANSI Z87.1+</li><li>CAN/CSA Z94.3-99</li></ul> |
| Brand Name | Crews |
| Features | Scratch Resistant |
| Manufacturer | MCR Safety |
| Product Name | Stratos Wraparound Design Glasses |
| Product Line | Stratos |
| Protection Type | Ultraviolet |
| Manufacturer Part Number | CRWSS110 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Glasses feature a stylish wraparound design for a secure, reliable fit during use. Clear, polycarbonate lens filters 99.9 percent of UV radiation. Lightweight frame provides added comfort and balance.</p> |
| Material Details | <ul><li>Nylon Frame</li><li>Polycarbonate Lens</li></ul> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.80 oz |










