Crayola 12 Scents Aroma Putty Set – Fun and Learning – 8.90″Height x 6″Width x 11.25″Length – 24 / Carton – Assorted
Additional information
| Brand | Crayola, LLC |
|---|---|
| Product Type | Art/Craft Putty |
| Product Color | Assorted |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 8.90" |
| Width | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <p>ACMI Certified AP Nontoxic</p> |
| Brand Name | Crayola |
| Features | Scented |
| Length | 11.25" |
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Product Name | 12 Scents Aroma Putty Set |
| Application/Usage | Fun and Learning |
| Manufacturer Part Number | 80115 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Aroma Putty Set features pleasant aromas that are released when squished and stretched to combine the allure of aromatherapy with the fun of fidgeting. 12 different scents are sure to suit your every mood. Specially designed containers add texture to putty to create unique effects. Nontoxic putty ensures safe use and will not leave any leftover residue on your hands.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Crayola 12 Scents Aroma Putty Set – Fun and Learning – 8.90″Height x 6″Width x 11.25″Length – 24 / Carton – Assorted
Additional information
| Brand | Crayola, LLC |
|---|---|
| Product Type | Art/Craft Putty |
| Product Color | Assorted |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 8.90" |
| Width | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <p>ACMI Certified AP Nontoxic</p> |
| Brand Name | Crayola |
| Features | Scented |
| Length | 11.25" |
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Product Name | 12 Scents Aroma Putty Set |
| Application/Usage | Fun and Learning |
| Manufacturer Part Number | 80115 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Aroma Putty Set features pleasant aromas that are released when squished and stretched to combine the allure of aromatherapy with the fun of fidgeting. 12 different scents are sure to suit your every mood. Specially designed containers add texture to putty to create unique effects. Nontoxic putty ensures safe use and will not leave any leftover residue on your hands.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |













