Cosco Straight Folding Utility Table – For – Table TopRectangle Top – Four Leg Base – 4 Legs x 48″ Table Top Width x 24″ Table Top Depth – 29.25″ Height – White – 1 Each
Additional information
| Brand | Dorel Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Utility Table |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Four Leg |
| Table Top Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Number Of Legs | 4 |
| Table Top Depth | 24" |
| Color/Finish | White |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Steel |
| Height | 29.25" |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Brand Name | Cosco |
| Features | Shatter Resistant Tabletop |
| Manufacturer | Dorel Industries, Inc |
| Product Model | 14146WSL1E |
| Product Name | Straight Folding Utility Table |
| Application/Usage | Residential |
| Manufacturer Part Number | 14146WSL1E |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The Straight Folding Utility Table offers a versatile solution for everyday needs such as working from home, hosting parties or events, camping, tailgating or crafting. This durable, blow-molded table is portable and user friendly. Its long size is designed for maximum compatibility and comfortably sits four people. Nonmarring foot caps protect any floor surface from scratches or damage. Weather-resistant, shatter-resistant tabletop is great for both indoor and outdoor use. Foldable design folds flat to easily store it in the closet or garage when it's not in use. Easy-to-clean resin is paired with a durable steel frame for long-lasting use. Utility table supports up to 200 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 16.09 lb |

















