Cosco Smartfold Portable Work Desk Table – For – Table TopRectangle Top – Four Leg Base – 4 Legs x 51.40″ Table Top Width x 26.50″ Table Top Depth – 55.45″ Height – Assembly Required – Brown – Steel – Medium Density Fiberboard (MDF) Top Material – 1 Each
Additional information
| Brand | Dorel Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Utility Table |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Four Leg |
| Table Top Width | 51.40" |
| Number Of Legs | 4 |
| Number Of Casters | 4 |
| Caster Type | Locking Casters |
| Table Top Depth | 26.50" |
| Color/Finish | Brown |
| Top Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 55.45" |
| Maximum Load Capacity | 350 lb |
| Brand Name | Cosco |
| Features | Compact |
| Manufacturer | Dorel Industries, Inc |
| Product Model | 66720DKG1E |
| Product Name | Smartfold Portable Work Desk Table |
| Product Line | SmartFold |
| Application/Usage | Outdoor |
| Manufacturer Part Number | 66720DKG1E |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Take the SmartFold Portable Work Desk anywhere the work is. When your work is done, simply fold and store it away. Made with industrial-strength steel, this table has a weight capacity of 350 lb. on the MDF top shelf. Two locking casters allow you to keep it in place while you work. Foldable design folds in seconds to save you time and storage space. With plenty of leg room and a large working surface, this versatile desk is ready to handle any project.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 48.72 lb |
Cosco Smartfold Portable Work Desk Table – Four Leg Base – 4 Legs x 14.50″ Table Top Width x 25.51″ Table Top Depth – 55.25″ Height – Gray – Steel – Hardwood Top Material – 1 Each
Additional information
| Brand | Dorel Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Utility Table |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Four Leg |
| Table Top Width | 14.50" |
| Number Of Legs | 4 |
| Number Of Casters | 4 |
| Caster Type | Locking Casters |
| Table Top Depth | 25.51" |
| Color/Finish | Gray |
| Top Material | Hardwood |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 55.25" |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Brand Name | Cosco |
| Features | Compact |
| Manufacturer | Dorel Industries, Inc |
| Product Model | 66760DKG1E |
| Product Name | Smartfold Portable Work Desk Table |
| Product Line | SmartFold |
| Application/Usage | Indoor |
| Manufacturer Part Number | 66760DKG1E |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Take the SmartFold Portable Work Desk anywhere the work is. When your work is done, simply fold and store it away. Made with industrial-strength steel, this table has a weight capacity of 400 lb. on the hardwood top shelf. Two locking casters allow you to keep it in place while you work. Foldable design folds in seconds to save you time and storage space. With plenty of leg room and a large working surface, this versatile desk is ready to handle any project.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 51.80 lb |
Cosco Smartfold Portable Work Desk Table – For – Table TopRectangle Top – Four Leg Base – 4 Legs x 51.40″ Table Top Width x 26.50″ Table Top Depth – 34″ Height – Gray – Steel – Medium Density Fiberboard (MDF) Top Material – 1 Each
Additional information
| Brand | Dorel Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Utility Table |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Four Leg |
| Table Top Width | 51.40" |
| Number Of Legs | 4 |
| Number Of Casters | 4 |
| Caster Type | Locking Casters |
| Table Top Depth | 26.50" |
| Color/Finish | Gray |
| Top Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Load Capacity | 600 lb |
| Brand Name | Cosco |
| Features | Compact |
| Manufacturer | Dorel Industries, Inc |
| Product Model | 66721DKG1E |
| Product Name | Smartfold Portable Work Desk Table |
| Product Line | SmartFold |
| Application/Usage | Outdoor |
| Manufacturer Part Number | 66721DKG1E |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Take the SmartFold Portable Workbench anywhere the work is. When your work is done, simply fold and store it away. Made with industrial-strength steel, this table has a weight capacity of 350 lb. on the MDF top shelf and 250 lb. on the bottom shelf to handle projects of any size. Two locking casters allow you to keep it in place while you work. Foldable design folds in seconds to save you time and storage space. With a large surface and a place to store your tools, this versatile workbench is ready to handle any project.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 52.80 lb |



































