Cosco Commercial SmartFold Portable Workbench – Four Leg Base – 4 Legs x 52″ Table Top Width x 25.50″ Table Top Depth – 34.70″ Height – Assembly Required – Gray – Stainless Steel – Stainless Steel Top Material – 1 Each
Additional information
| Brand | Dorel Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Utility Table |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Four Leg |
| Table Top Width | 1952-01-01T06:00:00.000Z |
| Number Of Legs | 4 |
| Number Of Casters | 4 |
| Caster Type | Locking Casters |
| Table Top Depth | 25.50" |
| Color/Finish | Gray |
| Top Material | Stainless Steel |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 34.70" |
| Maximum Load Capacity | 700 lb |
| Brand Name | Cosco |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Dorel Industries, Inc |
| Product Name | Commercial SmartFold Portable Workbench |
| Product Line | SmartFold |
| Application/Usage | Commercial |
| Manufacturer Part Number | 66771DKG1E |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Take the Commercial SmartFold Portable Workbench anywhere the work is. When your work is done, simply fold and easily store. Food-grade, type 304, stainless steel top shelf and industrial-strength steel frame allow this utility table to handle a wide variety of jobs. It can handle a weight capacity of 400 lb. on the stainless steel top shelf and 300 lb. on the bottom shelf. Two locking casters allow you to easily transport and keep it in place while you work. Innovative folding design allows you to store away in seconds, saving you time and storage space.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 76.06 lb |





















