Cork Board with Oak Style Frame, 24″ x 18″, Tan Surface, Oak Finished Wood Frame
Login to View Prices
Get organized and keep important notes in-view with a classic, durable, all-natural cork board. The self-healing board accepts pushpins. Constructed with an attractive, 0.75″ wide, classic, oak finished frame that blends into any decor. The dense fiberboard backing provides added durability for lasting use. Includes a wall mounting kit for easy installation. The versatile bulletin board can be mounted horizontally or vertically.Package Includes: Mounting Kit
Additional information
| Weight | 3.9800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.50 × 20.50 × 1.25 in |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Package Includes | Mounting Kit |
| Flipchart Mounting System | No |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Mounting Details | Horizontal/Vertical Wall-Mount Hardware (Included) |
| Magnetic Board Surface | No |
| Frame Color/Finish | Oak Finished |
| Surface Material | Cork |
| Surface Color | Tan |
| Frame Material | Wood |
| Board Height | 18" |
| Board Width | 24" |
| Global Product Type | Bulletin Boards – Cubicle/Workspace |
| Board Surface Type(s) | Bulletin |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547436028 |
| MPN | 43602-UNV |
| Brand | Universal® |


















Reviews
There are no reviews yet.