Cork Board with Aluminum Frame, 24″ x 18″, Tan Surface, Satin Aluminum Frame
Login to View Prices
Resilient natural cork is self-healing for long-lasting performance. Dense fiberboard backing adds durability. Smooth aluminum frame with black-plastic corner accents. Mounts vertically or horizontally.Package Includes: Mounting Kit
Additional information
| Weight | 3.8900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.71 × 19.69 × 1.18 in |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Package Includes | Mounting Kit |
| Flipchart Mounting System | No |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Frame Color/Finish | Satin |
| Frame Material | Aluminum |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Mounting Details | Horizontal/Vertical Wall-Mount Hardware (Included) |
| Magnetic Board Surface | No |
| Surface Material | Cork |
| Surface Color | Tan |
| Compliance Standards | ISO 9001-2008 |
| Board Height | 18" |
| Board Width | 24" |
| Global Product Type | Bulletin Boards – Cubicle/Workspace |
| Board Surface Type(s) | Bulletin |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547437124 |
| MPN | UNV43712 |
| Brand | Universal® |











Reviews
There are no reviews yet.