Convergence Mid-Back Task Chair, Swivel-Tilt, Supports Up to 275 lb, 15.75″ to 20.13″ Seat Height, Black
Login to View Prices
37 in stock
Mesh back is breathable for all-day comfort and support. Seat flexes and stretches to make the soft foam even more responsive. Thick seat cushions to take the stress off the lower body throughout the day. Lumbar support that adds a little extra lower back comfort. Height and width-adjustable arms move to put the support right where you want it.
Additional information
| Weight | 25.5200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.00 × 13.75 × 26.00 in |
| Caster/Glide Details | Five Hooded Dual-Wheel Casters |
| Overall Width Maximum | 26.75" |
| Back Surface Material | Mesh |
| Back Surface Material Famil | Mesh |
| Armrest Color | Black |
| Ship Class Code | F |
| Special Features | Swivel-Tilt Control |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Pneumatic Seat Height Adjus | Yes |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Arms Included | Yes |
| Overall Height Maximum | 39.75" |
| Back Height Maximum | 22" |
| Back Width Maximum | 18" |
| Distance Between Arms | 20" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Color Family | Black |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Seat Color | Black |
| Overall Depth Maximum | 27.5" |
| Arm Adjustability | Width |
| Seat Height Maximum | 20.13" |
| Seat Height Minimum | 15.75" |
| Seat Width Maximum | 20.13" |
| Seat Width Minimum | 15.75" |
| Recommended Application Are | General Office & Task |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Base/Frame Color | Black |
| Arm Height From Seat | 11" |
| Arm Type | Padded T-Bar |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Seat Surface Material Famil | Vinyl |
| Back Color | Black |
| UPC | 191734844029 |
| MPN | HONCMS1AUR10 |
| Brand | HON® |













Reviews
There are no reviews yet.