Contour Fabric Bulletin Board, 48″ x 36″, Gray Surface, Black Plastic Frame
Login to View Prices
Fabric bulletin board provides a durable surface for hanging documents and works well in spaces with frequent traffic. Mount vertically or horizontally.Package Includes: Mounting Kit
Additional information
| Weight | 9.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.25 × 36.25 × 1.75 in |
| Frame Color/Finish | Black |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Package Includes | Mounting Kit |
| Flipchart Mounting System | No |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Magnetic Board Surface | No |
| Frame Material | Plastic |
| Board Depth | 1.1" |
| Surface Material | Fabric |
| Board Width | 48" |
| Board Height | 36" |
| Global Product Type | Bulletin Boards – Wall-Mount |
| Mounting Details | Keyhole Wall-Mount System (Included) |
| Board Surface Type(s) | Bulletin |
| Surface Color | Gray |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 034138769430 |
| MPN | 7694G |
| Brand | Quartet® |

















Reviews
There are no reviews yet.