Contour Dry Erase Board, 48″ x 36″, White Surface, Black Plastic Frame
Login to View Prices
17 in stock
SKU:
QRT7554
Categories: Boards & Board Accessories, SCHOOL SUPPLIES
Delivering a smooth writing surface that is easy to clean, this durable whiteboard is perfect for personal usage. Low key black frame looks great in any cubicle or private office.Package Includes: (1) Dry Erase Marker; Mounting Kit
Additional information
| Weight | 13.1300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.38 × 51.25 × 1.50 in |
| Frame Color/Finish | Black |
| Global Product Type | Dry Erase Boards – Wall-Mount |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Package Includes | Mounting Kit |
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Flipchart Mounting System | No |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Magnetic Board Surface | No |
| Surface Material | Melamine |
| Frame Material | Plastic |
| Board Depth | 1.1" |
| Board Width | 48" |
| Board Height | 36" |
| Mounting Details | Keyhole Wall-Mount System (Included) |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 034138755402 |
| MPN | 7554 |
| Brand | Quartet® |
Be the first to review “Contour Dry Erase Board, 48″ x 36″, White Surface, Black Plastic Frame” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.