Compucessory Stereo Headset with Volume Control

Login to View Prices
Compucessory Stereo Headset with Volume Control – Stereo – Black, Red – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 32 Ohm – 20 Hz 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Circumaural – 5.92 ft Cable
Additional information
| Brand | Compucessory |
|---|---|
| Product Type | Headphone |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED ONE YEAR</p> |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Product Color | Red |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | Compucessory |
| Earpiece Controls | Volume |
| Form Factor | Circumaural |
| Manufacturer | Compucessory |
| Product Name | Stereo Headset with Volume Control |
| Impedance | 32 Ohm |
| Manufacturer Part Number | 15153 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Stereo headset features volume control for your listening pleasure. The 3.5 mm input fits a variety of devices. Design also features a 40mm driver unit, 20Hz-20kHz frequency response, 32 OHM impedance, -54 +/- 3dB sensitivity, and 50MW maximum input. 71" cord allows a long reach so you can move more freely and relax away from your source device.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Sound Mode | Stereo |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cable Length | 5.92 ft |





