Compucessory Stereo Headset with Volume Control
Login to View Prices
202 in stock
Compucessory Stereo Headset with Volume Control – Stereo – Black, Red – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 32 Ohm – 20 Hz 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Circumaural – 5.92 ft Cable
Additional information
| Weight | 0.9200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.45 × 7.87 × 3.23 in |
| Attribute16Name | Circumaural |
| Driver Size | 1.57" |
| Attribute23Name | 1 |
| Product Color | Attribute8Value |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute14Name | Compucessory |
| Manufacturer Website Addres | |
| Attribute24Name | Stereo |
| Attribute3Name | Over-the-head |
| Attribute26Name | Mini-phone (3.5mm) |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Attribute17Name | Compucessory |
| Attribute11Name | No |
| Product Name | Attribute18Value |
| Impedance | 32 Ohm |
| Attribute25Name | 1 Year |
| Attribute13Name | Wired |
| Attribute27Name | 5.92 ft |
| Attribute22Name | <p>Stereo headset features volume control for your listening pleasure. The 3.5 mm input fits a variety of devices. Design also features a 40mm driver unit, 20Hz-20kHz frequency response, 32 OHM impedance, -54 +/- 3dB sensitivity, and 50MW maximum input. 71" cord allows a long reach so you can move more freely and relax away from your source device.</p> |
| Attribute20Name | 15153 |
| Attribute1Name | Headphone |
| Country of Origin | Attribute9Value |
| Attribute12Name | <p>UL Listed Certification</p> |
| Attribute15Name | Volume |
| Recycled | Attribute10Value |
| Attribute2Name | <p>Limited One Year</p> |
| Maximum Frequency Response | Attribute7Value |
| UPC | 794192000000 |
| MPN | 15153 |
| Brand | Compucessory |













Reviews
There are no reviews yet.