Complete Whitening Toothpaste + Scope, Minty Fresh, 0.85 oz Tube, 36/Carton
Login to View Prices
Minty fresh toothpaste combines the whitening power of Crest toothpaste with the freshening power of Scope mouthwash. Fights cavities and prevents tartar. Provides cleaning action to help remove surface stains. Refreshing minty taste.
Additional information
| Weight | 2.9740 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.60 × 4.74 × 4.70 in |
| Product Packaging | Tube |
| Volume Capacity | 0.85 oz |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Active Ingredient | Sodium Fluoride |
| Scent | Minty Fresh |
| Ship Class Code | B |
| Color(s) | Green |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Personal Care Product Type | Toothpaste |
| Global Product Type | Toothpaste |
| UPC | 10037000385926 |
| MPN | 38592CT |
| Brand | Crest® |














Reviews
There are no reviews yet.