Compact Coreless Side-by-Side 2-Roll Tissue Dispenser, 11.5 x 7.63 x 8, Black
Login to View Prices
High-capacity coreless tissue system dispenses up to 3,000 two-ply sheets of tissue, which is up to six times the capacity of single standard two-ply rolls while maintaining a professional look. Transfer paddle prevents access to new roll before current roll is completely used. See-through, high-impact plastic cover permits monitoring of paper supply. Holds up to two 5.75″ diameter Compact® Coreless rolls (GEP-19375, sold separately). Locking dispenser prevents pilferage.
Additional information
| Weight | 1.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.31 × 8.00 × 7.69 in |
| Guarantee | Yes, Five-Year |
| For Use With | Georgia Pacific® 19371, 19372, 19374, 19375, 19378 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 11.5" |
| Color(s) | Black |
| Depth | 7.63" |
| Ship Class Code | C |
| Height | 8" |
| Global Product Type | Coreless Standard Roll, Twin Toilet Paper Dispensers |
| Dispenser Capacity (text) | Holds Two Rolls |
| Roll Type | Coreless |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 036500306786 |
| MPN | 56784A |
| Brand | Georgia Pacific® Professional |










Reviews
There are no reviews yet.