Commercial Wire Shelving, Three-Shelf, 48w x 18d x 72h, Black
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
SAF5241BL
Categories: Office, Pack & Ship
Shelving unit fits perfectly into general inventory storage rooms, food service pantries, maintenance sheds and garages. Commercial-strength rating ensures stability. Open wire design helps minimize dust accumulation. Tool-less, snap-together assembly is easy and hassle-free.Package Includes: (3) Wire Shelves; (4) Metal Posts; (16) Shelf ClipsNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 52.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.25 × 19.50 × 7.00 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Shelves | 3 |
| Color(s) | Black |
| Overall Depth | 18" |
| Shelf Capacity (Weight) | 500 lbs |
| Maximum Weight Capacity | 2,000 lbs |
| Overall Height | 72" |
| Overall Width | 48" |
| Shelf Depth | 18" |
| Global Product Type | Multiuse Shelving, Open |
| Ship Class Code | S |
| Color Family | Black |
| Special Features | Snap-Together Clips |
| Package Includes | (16) Shelf Clips |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073555524123 |
| MPN | 5241BL |
| Brand | Safco® |
Be the first to review “Commercial Wire Shelving, Three-Shelf, 48w x 18d x 72h, Black” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.