Command Small Picture Hanging Strips – 1 lb (453.6 g) Capacity – 1.4″ Length – Yellow – 4 / Pack
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Hanging Strip |
| Product Color | Yellow |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 0.6" |
| Brand Name | Command |
| Length | 1.4" |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Small Picture Hanging Strips |
| Manufacturer Part Number | 17202ES |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Command Picture Hanging Strips make decorating quick and easy. One click tells you Picture Hanging Strips are locked in and holding tight. Best of all, when you are ready to take down or move your pictures, they come off cleanly, leaving no nail holes, cracked plaster or sticky residue. Small strips hold most 8" x 10" frames. Bilingual packaging is printed in English and Spanish. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1040192312.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Package Contents | 8 x Strip |
| Weight Capacity | 1 lb (453.6 g) |











