Comfort Grip Gel Pen, Stick, Medium 0.7 mm, Red Ink, Clear/Red Barrel, Dozen
Login to View Prices
Features water-resistant properties that prevent skipping, smearing, and fading. Clear, see-through barrel allows you to monitor ink supply.
Additional information
| Weight | 0.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.80 × 2.60 × 1.00 in |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Pen Point Size Type | Medium |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Pen Grip Type | Rubber Comfort |
| Pen Style | Stick |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Erasable Ink | No |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Pen Ink Color(s) | Red |
| Visible Ink Supply | Yes |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Special Ink Properties | Water-Based Gel |
| Pen Type | Gel Pen |
| Global Product Type | Gel Pens |
| Pen Tip Type | Conical |
| Color Family | Red |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | Comfort Grip® |
| Pen Barrel Color(s) | Clear/Red |
| Pen Cap Color(s) | Clear/Red |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547395127 |
| MPN | UNV39512 |
| Brand | Universal™ |











Reviews
There are no reviews yet.