Comfort Grip Gel Pen, Stick, Medium 0.7 mm, Black Ink, Clear/Black Barrel, 60/Pack
Login to View Prices
Features water-resistant properties that prevent skipping, smearing, and fading. Clear, see-through barrel allows you to monitor ink supply.
Additional information
| Weight | 1.1700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.02 × 4.06 × 3.19 in |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Pen Point Size Type | Medium |
| Pen Cap Color(s) | Clear/Black |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Pen Grip Type | Rubber |
| Pen Style | Stick |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Erasable Ink | No |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Visible Ink Supply | Yes |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Special Ink Properties | Water-Based Gel |
| Pen Type | Gel Pen |
| Global Product Type | Gel Pens |
| Pen Tip Type | Conical |
| Pen Ink Color(s) | Black |
| Pen Barrel Color(s) | Clear/Black |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | Comfort Grip® |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547395134 |
| MPN | UNV39513 |
| Brand | Universal™ |










Reviews
There are no reviews yet.