Combo Burnishing Pads, 28″ Diameter, Gray, 5/Carton
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
AM7402059
Categories: Floor & Carpet Care, Janitorial & Sanitation
The Combo floor maintenance UHS burnishing pad is constructed of blended polyester and natural fibers in a textured nonwoven fabrication. This pad is used to burnish/polish floor finish to a high gloss.
Additional information
| Weight | 6.4600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.13 × 5.31 × 28.56 in |
| Compliance Standards | Green Seal Certified |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Floor Pads Application | Burnishing |
| Color(s) | Gray |
| For Use With | Floor Machines (3,000 RPM) |
| Global Product Type | Burnish/Buff Floor Pads |
| Color Family | Gray |
| Ship Class Code | B |
| Green Information | Polyester fiber is 100% recycled material. No phenol-formaldehyde resins used in binding process. Only water-based latex resins are used. |
| Applicable Material | VCT |
| Diameter | 28" |
| Material(s) | Polyester Fiber |
| UPC | 075141436759 |
| MPN | 402059 |
| Brand | Americo® |
Be the first to review “Combo Burnishing Pads, 28″ Diameter, Gray, 5/Carton” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.