CombBind Standard Spines, 1 1/2″ Diameter, 330 Sheet Capacity, Black, 100/Box
Login to View Prices
Communicate your ideas with professional polish. 19-ring plastic spines won’t scratch, chip, peel or discolor. Bind 11 x 8 1/2 documents. Editing capability with a machine. Compatible with GBC and other plastic comb binding machines. To select correct diameter, measure thickness of material (including covers) and add 1/8″.
Additional information
| Weight | 4.5600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 11.50 × 7.50 in |
| Sheet Capacity | 330 |
| Global Product Type | Comb Binding Spines |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Spine Diameter | 1 1/2" |
| Color(s) | Black |
| Footnote 1 | Value Pack — Stock up and save |
| Number of Rings | 19 |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 033816014237 |
| MPN | 4200010 |
| Brand | GBC® |











Reviews
There are no reviews yet.