
Colors 30% Recycled Colored Paper, 20 lb Bond Weight, 8.5 x 14, Green, 500/Ream
Login to View Prices
2996 in stock
Lettermark™ Colors delivers a dazzling selection of stylish, colored paper that’s ideal for any document that needs to stand out. Precision-trimmed with a consistent moisture content, it’s guaranteed to provide excellent runnability in copiers as well as both laser and inkjet printers. Perfect for business reports, manuals, newsletters, flyers, bulletins and more, Lettermark™ Colors 30% Recycled Multipurpose Color Paper is also manufactured under alkaline, acid-free conditions to ensure excellent longevity.
Additional information
| Weight | 6.5040 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.21 × 8.61 × 2.19 in |
| Ship Class Code | J |
| Sheets Per Unit | 500 |
| Color Family | Green |
| Paper Finish | Smooth |
| Sheet/Roll Size | 8.5 x 14 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Green Information | Free of antimicrobial coatings/treatments. |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Total Recycled Content Perc | 30% |
| Global Product Type | Copy/Office Paper Sheets |
| Paper Grade (gsm) | 75 gsm |
| Post-Consumer Recycled Cont | 30% |
| Machine Compatibility | Laser Printers |
| Paper Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Paper/Media Color(s) | Green |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 810093140466 |
| MPN | 94306RM |
| Brand | Lettermark™ |










Reviews
There are no reviews yet.