Colored Perforated Ruled Writing Pads, Wide/Legal Rule, 50 Blue 8.5 x 11 Sheets, Dozen
Login to View Prices
111 in stock
SKU:
UNV35880
Categories: Paper Pads, SCHOOL SUPPLIES
Capture your bright ideas stylishly and sensibly on these attractive, affordable pads. Featuring various fashion hues, they’re ideal for color-coding, personalizing or simply brightening up your office. High-quality, free-sheet paper features MicroPerf perforations to ensure neat and clean separation. Sturdy back provides a solid writing surface.
Additional information
| Weight | 6.0320 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.75 × 8.50 × 2.65 in |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Sheet Color | Blue |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Color Family | Blue |
| Pad Length | 11" |
| Sheet Perforation Details | MicroPerf Micro-Perforation |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 8.5 x 11 |
| Sheet Basis Weight (lb) | 16 lb Bond |
| Back-Cover Material | 28-pt. Chipboard |
| Pad-Spine Width | 8.5" |
| Pad-Binding Type | Taped |
| Sheet Rule/Format Type | Wide/Legal Rule |
| Sheet Ruling Size | 11/32" |
| Sheets per Pad | 50 |
| Global Product Type | General Purpose Pads |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547358801 |
| MPN | UNV35880 |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Colored Perforated Ruled Writing Pads, Wide/Legal Rule, 50 Blue 8.5 x 11 Sheets, Dozen” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.