Designed for small- and medium-size businesses, the imageCLASS LBP633Cdw model balances speedy performance and minimal maintenance. This Wi-Fi® Direct printer delivers fast, exceptional color laser output and offers a variety of mobile solutions for printing on the go.Package Includes: Cartridge 067 Starter Toner; Power Cord; Documentation
Additional information
| Weight | 24.3020 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.90 × 21.50 × 14.80 in |
| Print Resolution (Black) (W | 600 x 600 dpi |
| Width | 17" |
| Ship Class Code | H |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Paper Feeder Type | Sheet Tray |
| Network Capable | Yes |
| Global Product Type | Laser Printers |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Printing Type | Laser |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Height | 11.3" |
| Maximum Print Speed (Black) | 22 ppm |
| Wireless Printing | Yes |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Maximum Memory | 1 GB |
| B&W or Color Output | Color |
| Print Resolution (Color) (W | 1200 x 1200 dpi |
| Standard Memory | 1 GB |
| Package Includes | Documentation |
| First Page Out | 10.3 s |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 2,500 |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Paper Input Capacity (Sheet | 250 |
| Maximum Print Speed (Color) | 22 ppm |
| Connector/Port/Interface | Wi-Fi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Depth | 16.5" |
| Model Name/Number | Color imageCLASS LBP633Cdw |
| Network Ready | Yes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Operating System Compatibil | Windows® 8.1, Server 2012, 10, Server 2016, Server 2019, 11, Server 2022 |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 013803342062 |
| MPN | 5159C002 |
| Brand | Canon® |
















Reviews
There are no reviews yet.