Collaborative Power Pod – Black – Right-angled Connector – 5 x AC Power, 4 x USB – 8 ft Cord – 900 J Surge Energy – Black
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Power Strip |
| Additional Warranty Informati | <p>1 Year Limited</p> |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Cord Length | 8 ft |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.5" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 2.3" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Receptacles | 4 x USB |
| Brand Name | Fellowes |
| Plug/Connector Type | Right-angled Connector |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | Collaborative Power Pod |
| Surge Energy Rating | 900 J |
| Manufacturer Part Number | 8057101 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Power Pod features a circular design that complements collaborative environments to provide easy access to power for multiple people at once. Five AC outlets and four, 3.1-amp USB ports allow you to convenient power an assortment of devices. 8' cord with a right-angle plug allows you to easily connect to a nearby wall outlet without requiring an extension cord. 900 joules of surge protection help keep your devices safe from unexpected surges.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |











