Cisco 4451-X Router
Login to View Prices
2 in stock
The Cisco 4451-X Integrated Services Router revolutionizes the delivery of application-aware services in a branch-office environment. This new member of the Cisco ISR Family provide extensive Layer 7 services hosted internally to the branch office while maximizing operating expenses(OpEx) savings.
The Cisco 4451-X offers a multicore CPU architecture running modular Cisco IOS XE Software that dynamically adapts to the changing needs of your branch-office environment. The separation of the control and data planes provides the ability to deliver application-aware network services while maintaining a stable platform and a high level of performance during periods of heavy network load. With the ability to integrate application-aware services and the ability to scale performance without a complete equipment upgrade, the Cisco 4451-X offers exceptional total cost of ownership (TCO) savings and network agility through the intelligent integration of market-leading security, unified communications, and application services.
- Create a wired network with all the PCs connected with this router and share your Internet connection as well as files while checking emails
- With 10/100/1000Base-T technology, get up to 1000 mbps data transfer rate over twisted pair cable
- With Gigabit Ethernet, retrieve up to 10x faster than standard Ethernet connectivity and provides high-performance
- Built-in power supply to ensure all components are being supplied with accurate voltage
- Wall mounting feature – Conveniently install the router while keeping the wires and cables organized
Additional information
| Weight | 28.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.50 × 17.30 × 3.50 in |
| Number of Total Expansion S | 10 |
| Product Model | 4451-X |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Compatible Rack Unit | 2U |
| Standard Memory | 4 GB |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Limited Warranty | 90 Day |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Management Port | Yes |
| Expansion Slot Type | Network Interface Module (NIM),SFP,PVDM |
| Powerline | No |
| Redundant Power Supply Supp | Yes |
| Form Factor | Wall Mountable,Rack-mountable |
| Total Number of Ports | 4 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) P | 4 |
| Product Type | Router |
| UPC | 882658561153 |
| MPN | ISR4451-X/K9 |
| Brand | Cisco |








Reviews
There are no reviews yet.