Chill-Its 6550 Head Sweatband – Black – Terrycloth – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Sweatband |
| Product Color | Black |
| Product Material | Terrycloth |
| Country Of Origin | China |
| Height | 8.8" |
| Width | 0.8" |
| Brand Name | Chill-Its |
| Length | 3.8" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6550 |
| Product Name | 6550 Head Sweatband |
| Manufacturer Part Number | 12452 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>6550 Head Sweatbands absorb sweat and protect eyes from contact. Made from thick, terry cotton cloth, sweatbands provide a level of safety with their no-slip measure. They avoid danger by eliminating sweat to the eyes that could otherwise create issues or injuries on the job or during recreational activities. You also no longer have to rub sweat out of your eyes. Elastic material maintains a snug fit so you will not continuously pull sweatbands up or down.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |









