Chill-Its 6225 Premium FR Phase Change Cooling Vest, Modacrylic Cotton, Small/Medium, Khaki
Login to View Prices
38 in stock
The Chill-Its 6225 Premium Phase Change Cooling Vest is made to house phase change cooling packs to help keep workers cooler, safer and more productive. The phase change cooling material maintains a 64°F (18°C) temperature for up to four hours when activated. The vest is made of a modacrylic cotton blend flame-resistant fabric which meets ASTMF1506 requirements as well as classified to NFPA (CAT1). The adjustable hook-and-loop closures at the shoulders and waist provide a customized and comfortable fit. Keep your writing utensils handy with two pen slots on the right-side of the vest.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 2.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.25 × 11.25 × 5.00 in |
| Size Group | Small/Medium |
| Apparel Type | Cooling Vest |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | Classified to NFPA 70E (CAT1) |
| Waist Size | 32" to 40" |
| For Use With | Chill-Its 6220 Charge Packs |
| Color(s) | Khaki |
| Material(s) | Modacrylic Cotton |
| Washable | No |
| Global Product Type | Safety Vests |
| Suggested Use | Cooling |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Color Family | Brown |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476122036 |
| MPN | 12203 |
| Brand | ergodyne® |













Reviews
There are no reviews yet.