Ergodyne 5170 Single Industrial Hard Sided Cooler
Login to View Prices
Ergodyne 5170 Single Industrial Hard Sided Cooler
Ergodyne 5170 Single Industrial Hard Sided Cooler – 4.25 gal – 18 Can Support – Orange, Gray – Fabric
Additional information
| Weight | 5.5500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 13.00 × 13.00 in |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Ice Chests |
| Color(s) | Orange/Gray |
| Interior Volume Capacity | 17 qt |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476131700 |
| MPN | 13170 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Ice Box |
| total-number-of-cans-supported | 18 |
| temperature-of-ice-storage-du | 41°F (5°C) |
| product-color | Gray |
| color-family | Dual Color |
| product-material | Fabric |
| country-of-origin | China |
| width | 17" |
| brand-name | Ergodyne |
| durability | Rust Proof |
| features | Durable |
| length | 13" |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 5170 |
| storage-capacity | 4.25 gal |
| manufacturer-part-number | 13170 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>5170 Industrial Hard-Sided Cooler is a durable, jobsite cooler that keeps food and drink cold up to 30 hours. 17-quart main compartment holds 18 cans. Cooler accommodates 1 liter water bottles with the stainless steel hinged lid. Store phone, medicine, documents and more with the interior lid compartment that can be safely locked with a No. 1 Master Lock (not included). The hands-free lid maintains a 90-degree or 180-degree opening. Best for jobsite use like construction, maintenance and landscaping because the cooler allows continuous, in-and-out use. Cooler could be used for sporting events, boating or other activities. Utilize cooler as a resting place with its high weight capacity. Comfortably carry with the fabric handle that converts to a shoulder strap for better weight distribution.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| limited-warranty | Lifetime |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.