Chill-Its 5152 Insulated Stainless Steel Water Bottle – 25oz 750ml
Login to View Prices
Chill-Its 5152 Insulated Stainless Steel Water Bottle – 25oz / 750ml – 25.36 fl oz – Orange – Stainless Steel
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Water Bottle |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | China |
| Height | 11.5" |
| Width | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Capacity | 25.36 fl oz |
| Brand Name | Chill-Its |
| Features | Easy to Clean |
| Length | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 5152 |
| Product Name | 5152 Insulated Stainless Steel Water Bottle – 25oz / 750ml |
| Manufacturer Part Number | 13166 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>5152 Insulated Stainless Steel Water Bottle is a durable, portable solution to keep you hydrated on and off the job and in any climate. Bottle is a necessary addition to your workday, daily commute and active lifestyle. Bottle is a perfect option for people that work outside and need a temperature-controlled, thermos-style bottle to use in hot or cold climates. It maintains cold drinks up to 24 hours and hot drinks up to 12 hours with the double-wall insulation feature. Ergonomic design fits in standard cop holders so you can use one hand while drinking in the car. Dual-cap opening has a wide mouth for filling with ice and a smaller spout to control the flow of water when drinking. Keep cap tightly closed to avoid leaks. You won't lose hold with powder-coated, stainless steel, nonslip grip.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
Chill-Its 5152 Insulated Stainless Steel Water Bottle – 25oz 750ml
Login to View Prices
Chill-Its 5152 Insulated Stainless Steel Water Bottle – 25oz / 750ml – 25.36 fl oz – Black – Stainless Steel
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Water Bottle |
| Product Color | Black |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | China |
| Height | 11.5" |
| Width | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Capacity | 25.36 fl oz |
| Brand Name | Chill-Its |
| Features | Easy to Clean |
| Length | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 5152 |
| Product Name | 5152 Insulated Stainless Steel Water Bottle – 25oz / 750ml |
| Manufacturer Part Number | 13167 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>5152 Insulated Stainless Steel Water Bottle is a durable, portable solution to keep you hydrated on and off the job and in any climate. Bottle is a necessary addition to your workday, daily commute and active lifestyle. Bottle is a perfect option for people that work outside and need a temperature-controlled, thermos-style bottle to use in hot or cold climates. It maintains cold drinks up to 24 hours and hot drinks up to 12 hours with the double-wall insulation feature. Ergonomic design fits in standard cop holders so you can use one hand while drinking in the car. Dual-cap opening has a wide mouth for filling with ice and a smaller spout to control the flow of water when drinking. Keep cap tightly closed to avoid leaks. You won't lose hold with powder-coated, stainless steel, nonslip grip.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |










