Ergodyne 5151 BPA-Free Water Bottle – 34oz / 1000ml
Login to View Prices
Ergodyne 5151 BPA-Free Water Bottle – 34oz / 1000ml
Ergodyne 5151 BPA-Free Water Bottle – 34oz / 1000ml – 1.06 quart – Black – Plastic, Tritan Copolyester
Additional information
| Weight | 0.3600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.25 × 3.50 × 3.50 in |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material Type | Plastic |
| Color(s) | Black |
| Interior Volume Capacity | 34 oz |
| Material(s) | Tritan Copolymer Plastic |
| Global Product Type | Travel Mugs |
| Cup Type | Water Bottle |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476131526 |
| MPN | 13152 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Water Bottle |
| product-color | Black |
| product-material | Tritan Copolyester |
| country-of-origin | China |
| height | 10.3" |
| width | 3.5" |
| capacity | 1.06 quart |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Easy to Clean |
| length | 3.5" |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 5151 |
| product-name | 5151 BPA-Free Water Bottle – 34oz / 1000ml |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Hydrate while on-the-go with the 5151 BPA-Free Water Bottle. This reusable bottle is essential to your work day, daily commute and active lifestyle. Carry 34 oz. of water anywhere without worrying about wear and tear. Heat-resistance maintains cold water in high heat or humidity. Bottle is made with impact-resistant, BPA-free plastic. It's even odor-resistant so say goodbye to retained smells. Avoid spills with the dual-cap when filling bottle with ice or water. Keep cap tightly closed, and you won't have leaks either. Bottle fits standard cup holder so you can carry in your vehicle. Attach the bottle to a bag with its carrying loop. Write your name on the space provided so it is officially yours. Dishwasher-safe bottle is easy to clean.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| limited-warranty | Lifetime |
| weight-approximate | 5.76 oz |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.