Chief Kontour Charging Hub – 15 A – Black – 1 Pack
Additional information
| Brand | Legrand Group |
|---|---|
| Product Type | Power Outlet |
| Receptacle Type | USB |
| USB | Yes |
| Number Of USB Ports | 2 |
| Power Cable Length | 6 ft |
| Product Color | Black |
| Receptacles Detail | 2 x USB |
| Country Of Origin | Hong Kong |
| Height | 1.7" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 7.3" |
| Current Rating | 15 A |
| Brand Name | Chief |
| Features | Smart Charging |
| Compatibility | <p><b>Kontour Monitor Arm Solutions:</b></p> <ul> <li>KXC</li> <li>KXD</li> <li>K1C</li> <li>K1D</li> <li>K2C</li> </ul> |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | Kontour Charging Hub |
| Product Line | Kontour |
| Manufacturer Part Number | KPWRB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Intelligent and energy efficient, the Kontour Charging Hub features smart charging capability to recognize devices and automatically shut off during peak loads. It complements contemporary work spaces, and its sleek aesthetics allow for easy connection to power sources with less clutter and more functionality. USB-A and USB-C ports support shared 3.1 amps of device charging. Tamper-resistant power outlets ensure safe use and handling. 6' power cord with pass-thru plug lets you connect the unit to any outlet. Sleek, slim design fits unobtrusively onto your space.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Chief Kontour Charging Hub – 15 A – White – 1 Pack
Additional information
| Brand | Legrand Group |
|---|---|
| Product Type | Power Outlet |
| Receptacle Type | AC Power |
| USB | Yes |
| Number Of USB Ports | 2 |
| Power Cable Length | 6 ft |
| Product Color | White |
| Receptacles Detail | 2 x AC Power |
| Height | 1.7" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 5.5" |
| Current Rating | 15 A |
| Brand Name | Chief |
| Features | Auto Shut-off |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Model | KPWRW |
| Product Name | Kontour Charging Hub |
| Product Line | Kontour |
| Manufacturer Part Number | KPWRW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Intelligent and energy efficient, the Kontour Charging Hub features smart charging capability to recognize devices and automatically shut off during peak loads. It complements contemporary work spaces, and its sleek aesthetics allow for easy connection to power sources with less clutter and more functionality. USB-A and USB-C ports support shared 3.1 amps of device charging. Tamper-resistant power outlets ensure safe use and handling. 6' power cord with pass-thru plug lets you connect the unit to any outlet. Sleek, slim design fits unobtrusively onto your space.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |






















