The Cellairis® Super Anti-Impact Shell Shock® Tempered GlassScreen Protector provides the very best in screen impact protection.
FEATURES
- 33mm thick Tempered glass with beveled edges to helpprevent chips and cracks
- 9H reinforced shatter protectionCase friendly fit
- Oleophobic surface coating to help avoidfingerprints and smudges
- Extra layer of infused silicone to absorb impacts
- Scratch resistant
- Quick and easy, self-adhesive, bubble-free application
- Includes microfiber cleaning cloth, alcohol wipe,dust remover and guideline sticker
- Gives your screens a layer of tough protection from grit and scratches
- Screen Protector – Fits screens measuring up to 11″
- LCD display type support is long-lasting with reduced screen burning to ensure maximum efficiency
- Oleophobic Coating – Repels water, dust and oil from your screen’s surface
- Screen Protector with ipad pro device support for better reliance and usability
Additional information
| Weight | 4.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.86 × 12.20 in |
| Brand Compatibility | Apple |
| Display Type Supported | LCD |
| Product Material | Tempered Glass |
| Product Line | Shell Shock |
| Thickness | 13 mil |
| Durability | Impact Resistant,Chip Resistant,Crack Resistant,Shatter Resistant,Oil Resistant,Fingerprint Resistant,Smudge Resistant,Scratch Resistant |
| Features | Oleophobic Coating,Impact Absorbent,Bubble-free,Beveled Edge |
| Package Contents | <ul><li> Shell Shock Screen Protector</li><li> Microfiber Cleaning Cloth</li><li> Alcohol Wipe</li><li> Dust Remover </li><li> Guideline Sticker</li></ul> |
| Compatibility | <p>Apple – iPad Pro (1st Generation), iPad Pro (2nd Generation), iPad Pro (3rd Generation), iPad Air (4th Generation), iPad Air (5thGeneration)</p> |
| Cell Phone/Tablet/Smart Wat | Apple iPad Air 4,Apple iPad Air 5,Apple iPad Pro,Apple iPad Pro (2nd Generation),Apple iPad Pro (3rd Generation) |
| Device Supported | iPad Pro,iPad Pro (2nd Generation),iPad Pro (3rd Generation),iPad Air (4th Generation),iPad Air (5th Generation) |
| Screen Attachment | Adhesive |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Cellairis Franchise, Inc |
| Surface Hardness | 9H |
| Display Size Supported | 11" |
| Product Type | Screen Protector |
| UPC | 0 |
| MPN | 11-0078002R |
| Brand | Cellairis |












Reviews
There are no reviews yet.