CHARGING AT THE SPEED OF TECHNOLOGY!
The Cellairis® Single USB-C Power Delivery 3.0A/20W Wall Chargeroffers super fast, efficient charging at home, in the office, or on thego. Works with any phone, phablet or tablet device that has a USB-Ccharge compatibility
- Power Delivery, UL, FCC & DOE certified
- Single USB-C charge port
- 20 watts / 3.0 amps
- Charges up to 30% faster than conventional wall adapters
- Overvoltage, overheat, overcharge and short-circuit protection
- Compact and lightweight design
Additional information
| Weight | 1.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.30 × 5.10 in |
| USB Power Delivery | 1 x Type-C 20W |
| Universal Adapter | Yes |
| Maximum Output Power | 20 W |
| Product Type | AC Adapter |
| Device Supported | Phone,Phablet,Tablet |
| Features | Overvoltage Protection,Over Temperature Protection,Overcharge Protection,Short Circuit Protection,Compact,Lightweight,Fast Charging |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Cellairis Franchise, Inc |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| UPC | 0 |
| MPN | 04-0150089 |
| Brand | Cellairis |












Reviews
There are no reviews yet.