CD Pocket, 1 Disc Capacity, Clear/White, 5/Pack
Login to View Prices
Almost any digital storage media can find a safe home with Baumgartens CD/DVD Pocket with Flap. Its self-adhesive back means it can be attached easily and quickly to desks, computers, notebooks or anywhere a CD or DVD is essential. These pockets are great for the car too. The cases will keep your CDs and DVDs dry, dust-free and help to prevent scratches.
Additional information
| Weight | 0.1400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.50 × 5.50 × 0.38 in |
| Ship Class Code | J |
| Disc Capacity (text) | 1 |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 5" |
| Media Stored | DVD |
| Height | 5" |
| Closure Type | Velcro |
| Media Sleeve Type | Repositionable Pocket |
| Global Product Type | Repositionable Media Sleeve Pockets |
| Color(s) | Clear/White |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 085288618017 |
| MPN | BAU61801 |
| Brand | Baumgartens® |













Reviews
There are no reviews yet.