Catalog Envelope, 28 lb Bond Weight Kraft, #14 1/2, Square Flap, Gummed Closure, 11.5 x 14.5, Brown Kraft, 250/Box
Login to View Prices
Wide gummed flap produces a secure seal. Quality paper stock resists ripping and tearing.
Additional information
| Weight | 15.2630 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.12 × 7.01 × 12.28 in |
| Global Product Type | Catalog Envelopes |
| Seam Type | Center |
| Envelopes/Mailers Exterior | 11.5 x 14.5 |
| Trade Size | #14 1/2 |
| Special Features | 28 lb Bond Weight Kraft Stock |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Security Tinted | No |
| Opening | Open End |
| Ship Class Code | M |
| Flap Type | Square |
| Exterior Material(s) | Kraft Paper Stock |
| Color(s) | Brown Kraft |
| Basis Weight | 28 lb Bond |
| Envelopes/Mailers Closure | Gummed |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Color Family | Brown |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547451656 |
| MPN | UNV45165 |
| Brand | Universal® |











Reviews
There are no reviews yet.