Casio MS80 Desktop Solar Tax Calculator – Extra Large Display, Dual Power, Rubber Feet, Key Rollover, 3-Key Memory, Sign Change, Easy-to-read Display, Independent Memory – Battery, Solar Powered – 5.8″ x 4.1″ x 1.1″ – Metal, Plastic – 1 Each
Additional information
| Brand | Casio Computer Co., Ltd |
|---|---|
| Product Type | Simple Calculator |
| Operations/Functionality | <ul> <li>Currency Conversion</li> <li>Tax Calculation</li> <li>Percentage Calculation</li> <li>Profit Margin</li> <li>3 Digit Comma Markers</li> <li>Function Command Indicator</li> <li>Back Space</li> <li>Square Root</li> <li>Constant</li> <li>Addition</li> <li>Subtraction</li> <li>Multiplication</li> <li>Division</li> </ul> |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Philippines |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 5.8" |
| Width | 4.1" |
| Depth | 1.1" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Buttons & Keys | <ul> <li>Changing Plus/Minus Sign Key</li> <li>Back Space Key</li> </ul> |
| Brand Name | Casio |
| Calculator Features | Independent Memory |
| Manufacturer | Casio Computer Co., Ltd |
| Product Model | MS-80B |
| Product Name | MS80 Desktop Solar Tax Calculator |
| Manufacturer Part Number | MS80B |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desktop tax calculator features eight digits (16-digit approximations), large easy-to-read display, and tax and currency exchange function. Other functions include constants for addition, subtraction, multiplication, division, independent memory, markup percent and three-digit comma markers. Calculator runs on solar power with mercury-free battery backup.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | Solar |
| Weight (Approximate) | 4.06 oz |










