CARL Angel-5 Pencil Sharpener – Desktop – 5″ Height x 2.8″ Width – Steel, Aluminum – Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Carl Manufacturing USA, Inc |
|---|---|
| Product Type | Manual Pencil Sharpener |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Aluminum |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Width | 2.8" |
| Brand Name | CARL |
| Features | Rubber Feet |
| Form Factor | Desktop |
| Length | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Carl Manufacturing USA, Inc |
| Product Name | Angel-5 Pencil Sharpener |
| Product Line | Angel |
| Application/Usage | School |
| Manufacturer Part Number | 19016 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Perfect for school, home and office, the Angel-5 Royal Pencil Sharpener smoothly sharpens 0.9mm or 0.5mm lead tips with a two-stage core function. The smooth manual operation with a crank handle is quiet and classroom-friendly. Carl's Angel 5 mechanism automatically draws pencil into the cutting chamber, producing a perfect point. Once the pencil is sharp, the Angel 5 unique design will not allow the pencil to oversharpen. Shavings fall into a transparent waste tray that is removable for easy emptying. Pencil sharpener is manufactured with double-steel thickness along with a long-lasting, aluminum die-cast, internal gear mechanism and a steel case. It includes a desk clamp mount to fix it on your worksurface. Rubber feet grip base protects your desktop.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Angel-5 Pencil Sharpener</li> <li>Desk Clamp Mount</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
CARL Angel-5 Pencil Sharpener – Desktop – 5″ Height x 2.8″ Width – Steel, Aluminum – Red – 1 Each
Additional information
| Brand | Carl Manufacturing USA, Inc |
|---|---|
| Product Type | Manual Pencil Sharpener |
| Product Color | Red |
| Product Material | Aluminum |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Width | 2.8" |
| Brand Name | CARL |
| Features | Rubber Feet |
| Form Factor | Desktop |
| Length | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Carl Manufacturing USA, Inc |
| Product Name | Angel-5 Pencil Sharpener |
| Product Line | Angel |
| Application/Usage | School |
| Manufacturer Part Number | 19017 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Perfect for school, home and office, the Angel-5 Royal Pencil Sharpener smoothly sharpens 0.9mm or 0.5mm lead tips with a two-stage core function. The smooth manual operation with a crank handle is quiet and classroom-friendly. Carl's Angel 5 mechanism automatically draws pencil into the cutting chamber, producing a perfect point. Once the pencil is sharp, the Angel 5 unique design will not allow the pencil to oversharpen. Shavings fall into a transparent waste tray that is removable for easy emptying. Pencil sharpener is manufactured with double-steel thickness along with a long-lasting, aluminum die-cast, internal gear mechanism and a steel case. It includes a desk clamp mount to fix it on your worksurface. Rubber feet grip base protects your desktop.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Angel-5 Pencil Sharpener</li> <li>Desk Clamp Mount</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
CARL Angel-5 Pencil Sharpener – Desktop – 5″ Height x 2.8″ Width – Steel, Aluminum – Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Carl Manufacturing USA, Inc |
|---|---|
| Product Type | Manual Pencil Sharpener |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Aluminum |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Width | 2.8" |
| Brand Name | CARL |
| Features | Rubber Feet |
| Form Factor | Desktop |
| Length | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Carl Manufacturing USA, Inc |
| Product Name | Angel-5 Pencil Sharpener |
| Product Line | Angel |
| Application/Usage | School |
| Manufacturer Part Number | 19016 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Perfect for school, home and office, the Angel-5 Royal Pencil Sharpener smoothly sharpens 0.9mm or 0.5mm lead tips with a two-stage core function. The smooth manual operation with a crank handle is quiet and classroom-friendly. Carl's Angel 5 mechanism automatically draws pencil into the cutting chamber, producing a perfect point. Once the pencil is sharp, the Angel 5 unique design will not allow the pencil to oversharpen. Shavings fall into a transparent waste tray that is removable for easy emptying. Pencil sharpener is manufactured with double-steel thickness along with a long-lasting, aluminum die-cast, internal gear mechanism and a steel case. It includes a desk clamp mount to fix it on your worksurface. Rubber feet grip base protects your desktop.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Angel-5 Pencil Sharpener</li> <li>Desk Clamp Mount</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
CARL Angel-5 Pencil Sharpener – Desktop – 5″ Height x 2.8″ Width – Steel, Aluminum – Red – 1 Each
Additional information
| Brand | Carl Manufacturing USA, Inc |
|---|---|
| Product Type | Manual Pencil Sharpener |
| Product Color | Red |
| Product Material | Aluminum |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Width | 2.8" |
| Brand Name | CARL |
| Features | Rubber Feet |
| Form Factor | Desktop |
| Length | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Carl Manufacturing USA, Inc |
| Product Name | Angel-5 Pencil Sharpener |
| Product Line | Angel |
| Application/Usage | School |
| Manufacturer Part Number | 19017 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Perfect for school, home and office, the Angel-5 Royal Pencil Sharpener smoothly sharpens 0.9mm or 0.5mm lead tips with a two-stage core function. The smooth manual operation with a crank handle is quiet and classroom-friendly. Carl's Angel 5 mechanism automatically draws pencil into the cutting chamber, producing a perfect point. Once the pencil is sharp, the Angel 5 unique design will not allow the pencil to oversharpen. Shavings fall into a transparent waste tray that is removable for easy emptying. Pencil sharpener is manufactured with double-steel thickness along with a long-lasting, aluminum die-cast, internal gear mechanism and a steel case. It includes a desk clamp mount to fix it on your worksurface. Rubber feet grip base protects your desktop.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Angel-5 Pencil Sharpener</li> <li>Desk Clamp Mount</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |











