Cardinal Self-Adhesive Polypropylene Pockets – 3.6″ Height x 5.3″ Width – 100 mil Thickness – 1 x Card Capacity – 5″ x 3″ Sheet – Ring Binder – Rectangular – Clear – Polypropylene – 100 / Box
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Binder Pocket |
| Sheet Size | 5" Width x 3" Length |
| Supported Binder Type | Ring Binder |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | Denmark |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.6" |
| Width | 5.3" |
| Media Type | Card |
| Brand Name | Cardinal |
| Features | Self-adhesive |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Media Capacity | 1 |
| Product Name | Self-Adhesive Polypropylene Pockets |
| Product Line | HOLDit! |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 21150CB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>HOLDit! Index Card Pockets are ideal for presentations, electronic catalogs, interactive sales materials, data filing and more. The front is clear for easy display of your index cards or other small items in this protective pouch while the back features a white peel-away liner. Special retainers on each side prevent index cards from sliding out. Made of high-quality clear poly, these self-adhesive poly pockets attach to binders, folders, files, and more. Poly material will not stick to materials inside.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Thickness | 100 mil |
Cardinal Self-Adhesive Polypropylene Pockets – 4.5″ Height x 6.3″ Width – 100 mil Thickness – 1 x Card Capacity – 6″ x 4″ Sheet – Ring Binder – Rectangular – Clear – Polypropylene – 100 / Box
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Binder Pocket |
| Sheet Size | 6" Width x 4" Length |
| Supported Binder Type | Ring Binder |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | Denmark |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.5" |
| Width | 6.3" |
| Media Type | Card |
| Brand Name | Cardinal |
| Features | Self-adhesive |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Media Capacity | 1 |
| Product Name | Self-Adhesive Polypropylene Pockets |
| Product Line | HOLDit! |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 21160CB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>HOLDit! Index Card Pockets are ideal for presentations, electronic catalogs, interactive sales materials, data filing and more. The front is clear for easy display of your index cards or other small items in this protective pouch while the back features a white peel-away liner. Special retainers on each side prevent index cards from sliding out. Made of high-quality clear poly, these self-adhesive poly pockets attach to binders, folders, files, and more. Poly material will not stick to materials inside.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Thickness | 100 mil |












