Cardinal Performer Clearvue 5 Slant-D Binder

Login to View Prices
Cardinal Performer ClearVue 5″ Slant-D Binder – 5″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 1050 Sheet Capacity – 4 3/8″ Spine Width – 3 x D-Ring Fastener(s) – 2 Inside Front & Back Pocket(s) – Vinyl – Black – 2.54 lb – Hinged, Sheet Lifter, Locking Ring, Clear Overlay, Finger Hole – 1 Each
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | D-Ring |
| Spine Size | 2008-04-03T05:00:00.000Z |
| Binder Capacity | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 1050 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Fastener Material | Metal |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Inside Front & Back |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2005-11-03T06:00:00.000Z |
| Width | 2005-05-01T05:00:00.000Z |
| Color | Black |
| Product Series | ClearVue |
| Brand Name | Cardinal |
| Features | Finger Hole |
| Length | 2005-12-02T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Model | 17951 |
| Product Name | Performer ClearVue 5" Slant-D Binder |
| Product Line | XtraValue |
| Manufacturer Part Number | 17951 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Slant-D ring binder features nonstick, ClearVue covers for three-side customization. Nonlocking Slant-D rings hold 25 percent more than conventional round-ring metals. Back-mounted steel rings provide a clean, professional look and reduce wear. 5" ring capacity accommodates 1, 050 letter-size sheets. With everyday durability for active projects, binder offers wrinkle-resistant covers and XtraLife cover hinge for added strength. Horizontal pockets inside front and back covers are perfect for loose or unpunched documents. Each pocket holds up to 40 sheets. View binder also offers a vinyl cover, sturdy chipboard core, exposed rivets and an easy-pull finger hole for easy shelf removal.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Vinyl |
| Additional Information | <ul><li>Front Cover Insert Size: 8.5 x 11</li><li>Spine Insert Size:4.38 x 11.5</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 2.54 lb |









