Cardinal EasyOpen Clearvue Slant D-Ring Binders – 5″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 925 Sheet Capacity – 4 3/8″ Spine Width – 3 x D-Ring Fastener(s) – 2 Inside Front & Back Pocket(s) – Vinyl – White – 2.58 lb – Clear Overlay, Locking Mechanism, One Touch Ring, Sheet Lifter, Heavy Duty, Finger Hole – 1 Each
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | D-Ring |
| Spine Size | 2008-04-03T05:00:00.000Z |
| Binder Capacity | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 925 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Fastener Material | Metal |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Inside Front & Back |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2008-11-05T06:00:00.000Z |
| Width | 2008-05-01T05:00:00.000Z |
| Color | White |
| Brand Name | Cardinal |
| Features | Finger Hole |
| Length | 2016-12-09T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Model | 10350CB |
| Product Name | EasyOpen Clearvue Slant D-Ring Binders |
| Product Line | EasyOpen |
| Manufacturer Part Number | 10350CB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Locking rings of the EasyOpen ClearVue Slant-D Ring Binder open and close with one touch. Locking mechanism engages instantly when closed, eliminating two-handed, two-step operation. Delayed tension means closing rings will not clamp down and pinch fingers if they get in the way. EasyOpen Slant-D rings hold 25 percent more sheets than standard round-ring binders. Back-mounted steel rings reduce wear and let pages lie flat. 5" capacity holds approximately 925 sheets. Horizontal inside pockets offer storage for loose documents, and each pocket holds 40 sheets. Clear, nonglare overlays on front, back and spine hold custom title sheets. Design also includes exposed rivets and a sturdy chipboard core.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Vinyl |
| Weight (Approximate) | 2.58 lb |
Cardinal EasyOpen Clearvue Slant D-Ring Binders – 4″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 775 Sheet Capacity – 3 3/5″ Spine Width – 3 x D-Ring Fastener(s) – 2 Inside Front & Back Pocket(s) – Vinyl – White – 2.14 lb – Sheet Lifter, Clear Overlay, One Touch Ring, Locking Mechanism, Locking Ring, Heavy Duty – 1 Each
Additional information
| Brand | TOPS Products |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | D-Ring |
| Spine Size | 2005-03-03T06:00:00.000Z |
| Binder Capacity | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 775 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Fastener Material | Metal |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Inside Front & Back |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2008-11-05T06:00:00.000Z |
| Width | 2008-04-03T05:00:00.000Z |
| Color | White |
| Brand Name | Cardinal |
| Features | Heavy Duty |
| Length | 2004-12-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Model | 10340CB |
| Product Name | EasyOpen Clearvue Slant D-Ring Binders |
| Product Line | EasyOpen |
| Manufacturer Part Number | 10340CB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Locking rings of the EasyOpen ClearVue Slant-D Ring Binder open and close with one touch. Locking mechanism engages instantly when closed, eliminating two-handed, two-step operation. Delayed tension means closing rings will not clamp down and pinch fingers if they get in the way. EasyOpen Slant-D rings hold 25 percent more sheets than standard round-ring binders. Back-mounted steel rings reduce wear and let pages lie flat. 4" capacity holds approximately 775 sheets. Horizontal inside pockets offer storage for loose documents, and each pocket holds 40 sheets. Clear, nonglare overlays on front, back and spine hold custom title sheets. Design also includes exposed rivets and a sturdy chipboard core.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Vinyl |
| Weight (Approximate) | 2.14 lb |























