CarboTitanium Bonded Scissors, 8″ Long, 3.25″ Cut Length, Straight White/Green Handle
Login to View Prices
452 in stock
SKU:
ACM16447
Categories: Arts & Crafts, SCHOOL SUPPLIES
Patent-pending CarboTitanium® blade-bonding technology, one of the hardest titanium-surface treatments available. Industrial-strength blades easily cut through multiple layers of fabric, cardboard, canvas, vinyl magnets and more. Blade surface will not chip, flake or peel. Scissors have a unique ergonomic over mold and high-strength handle.
Additional information
| Weight | 0.3800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.50 × 4.00 × 0.88 in |
| Adhesive-Resistant Blades | No |
| Scissors Handle Type | Straight |
| Global Product Type | All Purpose Scissors & Shears |
| Overall Length | 8" |
| Cutting Tool Style | General Purpose |
| Scissor Tip Type | Pointed |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Left/Right Hand Use | Right |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Color Family | Multicolor |
| Blade Material | CarboTitanium-Bonded |
| Handle Color | White/Green |
| Scissors Cut Length | 3.25" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073577164475 |
| MPN | 16447 |
| Brand | Westcott® |
Be the first to review “CarboTitanium Bonded Scissors, 8″ Long, 3.25″ Cut Length, Straight White/Green Handle” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.